Jak sprzedawać produkty w salonie w skuteczny, ale nienachalny sposób?

/ 28.04.2022
Autor: KEUNE

Sprzedaż nie musi być trudna! Choć wiele osób w branży fryzjerskiej uznaje ją za wyzwanie czy dość kłopotliwy aspekt pracy, w rzeczywistości wiąże się z kilkoma podstawowymi zasadami, których warto przestrzegać. Sprawdź, czy stosujesz wszystkie z nich w swoim salonie.

Ekspozycja towarów

Wrażenia wizualne to bardzo istotna część sprzedaży, która - choć nie wymaga aktywnej prezentacji - w znacznym stopniu wpływa na zachęcenie klienta do zakupu. Przyciągająca wzrok witryna, gra światłem, estetyczne ustawienie produktów i wyeksponowanie tych kluczowych - to wszystko pomoże zwrócić uwagę klientów na sprzedawane kosmetyki czy akcesoria, a tym samym wzbudzi ich zainteresowanie zakupem. Warto ułożyć produkty seriami czy kategoriami, aby zachować porządek. Bezwzględnie należy unikać pustych miejsc na półce.

Wiedza o produkcie

Trudno sprzedać coś, o czym niewiele wiemy. Dlatego tak ważne jest przeszkolenie pracowników salonu pod kątem znajomości oferowanych w nich produktów. Kiedy klient zapyta o określony kosmetyk, powinni oni umieć opisać jego działanie i zaprezentować zalety, a tym samym - w naturalny sposób zachęcić do zakupu. Pamiętaj, że klienci są coraz bardziej świadomi: często interesuje ich nie tylko działanie kosmetyków, lecz także ich skład, sposób produkcji czy rozwiązania ekologiczne. Warto zaczerpnąć wiedzę w tych kwestiach od producenta.

Możesz też w takich sytuacjach posiłkować się dodatkowymi narzędziami, umożliwiającymi klientom samodzielne zapoznanie się z interesującymi ich produktami np. w trakcie wykonywania usługi. Taką możliwość daje aplikacja Keune. Po wykonanym zabiegu warto pokazać zaproponowane wcześniej produkty i jeszcze raz wyliczyć korzyści ze stosowania ich w domu.

Odpowiadanie na potrzeby klienta

Dopasowanie produktów do rodzaju włosów i skóry głowy oraz zwrócenie uwagi na to, co mówi sam klient - to “must have” strategii sprzedaży w salonie fryzjerskim. Podczas wykonywania usług klienci sami często poruszają kwestie związane z pielęgnacją włosów czy pytają o poradę na temat produktów (a jeśli tego nie zrobią, warto samodzielnie poprowadzić rozmowę w tym kierunku). To właśnie moment na polecenie odpowiednio dopasowanych kosmetyków, znajdujących się na półkach salonu. Co ważne, klient powinien poczuć, że dbasz o jego dobro - za każdym razem podkreślaj, dlaczego właśnie ten konkretny, zaproponowany produkt będzie dla niego najlepszy.

Cross-selling, czyli produkty w komplecie

Najpopularniejsza technika sprzedażowa, mająca na celu podniesienie zysku przez zaproponowanie produktów uzupełniających. Można powiedzieć, że w branży fryzjerskiej jest ona niemal naturalna: jeśli klient decyduje się na zakup szamponu, zaproponuj mu dobranie odżywki czy maski z tej samej linii. Jeśli wybiera produkt do stylizacji, zasugeruj również kosmetyk uzupełniający. Takie działanie jest korzystne dla obu stron: klient otrzymuje lepsze efekty, a salon - wyższą sprzedaż.

Rabat lub prezent dla stałych klientów

Czasowa promocja czy specjalna zniżka dla osób, które kupiły już coś w Twoim salonie, to pewny i sprawdzony sposób na zachęcenie ich do dalszych zakupów. Jeśli stawiasz na bardziej oryginalne rozwiązania, do większych zakupów możesz dodawać niewielki upominek, np. mini-kalendarz, notatnik, długopis, próbkę wybranego kosmetyku. Dzięki temu klienci poczują się docenieni i wyróżnieni, a to oznacza, że jeszcze chętniej do Ciebie wrócą i zrobią kolejne zakupy!

Jak sprzedawać produkty w salonie w skuteczny, ale nienachalny sposób?